Končí povinný systém kvót, ale Brusel chce s relokací imigrantů pokračovat

0

Kontroverzní program EU přemísťující po Evropě imigranty nebude obnoven, ale Brusel v něm chce pokračovat.

Program, který měl po Evropě rozmístit 160 tisíc imigrantů, kteří dorazili do Itálie a Řecka, končí 26.září. Za celou dobu se ovšem moc neosvědčil. Přemístěno bylo jen 27 695 imigrantů a některé země střední Evropy je zcela odmítly.

“Přemísťování 26. září neskončí, měli bychom pokračovat stejným způsobem, je to pokračující program,” řekl evropský komisař pro migraci, Dimitris Avramopoulos.

Problémem budou migranti, kteří dorazí po 26.září. EU řeší nový mechanismus, který by imigranty po Evropě rozmisťoval, ale tyto hovory jsou částečně zmrazeny a komise pro migraci musí řešit, co s tím.

Plánem je pomáhat zemím, které jsou ochotny přijímat, ale bez obnovy relokačního programu.

“Komise oznámila možnost pokračovat ve finanční podpoře pro relokace po 26.září,” řekl diplomat, který si nepřál být jmenovaný.

Program, který byl stvořen pro uplynulé dva roky, byl zaveden jako nouzové řešení během migrační krize v roce 2015. Ale povinný aspekt programu byl u soudu napaden Maďarskem a Slovenskem, které spor nedávno prohrály. Komise také spustila právní kroky proti Maďarsku a Polsku, které odmítly podle programu přijmout jediného imigranta, a také proti České republice, která se odmítla k programu zavázat již více než rok.

Varšava studuje každý pohyb, který Brusel ve věci migrace udělá, a je pravděpodobně, že u soudu napadne každý krok, který by program relokací prodloužil, nebo Polsko nutil imigranty přijímat.

Komentáře

komentáře