V Richmondu ve Virgínii lidé obklopili sochu generála Lee, aby ji chránili

0

Dvě znesvářené strany se dnes sešly v bývalém hlavním městě jižanské Konfederace, Richmondu, kde stojí monument nejslavnějšímu generálovi Jihu, Robertu E. Lee. Zatímco jedni pomník obklopili, aby jej chránili, druzí, a přišlo jich víc, jej chtějí strhnout.

Organizátoři shromáždění “Odkaz, ne nenávist” město vyzývají, aby sochu nechalo být. Radnice města nyní, tak jako mnohé další radnice v USA, řeší, co se sochou připomínající rebelské období amerického Jihu. Radnice často ustupují tlaku ukřičené menšiny a tyto pomníky nechávají odstranit.

Ačkoliv v několika průzkumech většina Američanů tyto monumenty chce ponechat tak, jak jsou, jejich odpůrci jsou dobře organizovaní a dokáží se zmobilizovat. To ukázali i dnes v Richmondu, kde se jich sešlo několik set na shromáždění “Richmond je jednotný”, které mělo konfrontovat zastánce sochy.

Policie nenechala nic náhodě a po svém fiasku v Charlottesville byla dobře připravena. Ulice byly zataraseny a obě strany odděleny. Kromě pokřiků a nadávek k žádným incidentům nedošlo. Někteří demonstranti měli zbraně, což je ve Virginii dovolené. Podle richmondské policie došlo jen k jednomu zatčení.

Comments

comments