Alternativa pro Německo zřejmě příští víkend vstoupí do parlamentu

0
Volební kampaň AfD

REUTERS – První krajně pravicová strana, která zřejmě vstoupí do německého Parlamentu od konce války, chce zatlačit na to, aby byla kancléřka Merkelová přísně potrestána za to, že zemi otevřela imigrantům.

Alternativa pro Německo (AfD), která také volá po tom, aby ministryně pro integraci byla poslána zpět do Turecka, odkud pocházejí její rodiče, se může stát třetí nejsilnější stranou s 12 procenty hlasů.

Ale představa strany, kterou ministr zahraničí přirovnal k nacistům vstupujícím do německé demokracie, zneklidňuje ostatní strany. Shodně s AfD odmítají pracovat a nechtějí vedle jejích budoucích poslanců v parlamentu sedět.

Jeden z čelních kandidátů AfD Alexander Gauland popírá, že by byli nacisté, a tvrdí, že ostatní tento termín používají jen pro to, že je strana populární. Popularitu AfD získala voláním po okamžitém uzavření hranic, zavedením minimálních kvót pro deportace a zamezení tomu, aby si uprchlíci mohli do Německa přivádět své rodiny.

„Postupně se stáváme cizinci ve vlastní zemi,“ řekl Gauland na předvolebním shromáždění ve Frankfurtu nad Odrou.

Píseň s textem „přineseme do tvé vlasti znovu štěstí“ burácí z modrého volebního autobusu a 76-letý právník říká, že Německo patří Němcům, islám v něm nemá místo a příliv imigrantů zhorší život úplně všem.

Gauland vyvolal kontroverzi prohlášením na jiném shromáždění, že by si Němci už neměli připomínat svou minulost a měli by být hrdí na to, co jejich vojáci během obou světových válek dokázali.

Nejpravděpodobnější povolební scénář je ten, že AfD skončí jako nejsilnější opoziční strana a křesťanští demokraté a socialisté budou mít znovu koalici.

To ovšem znamená, že bude AfD předsedat mocné rozpočtové komisi a bude mít silné slovo v rozpočtových debatách.

Georg Pazderski, člen výkonného výboru AfD, agentuře Reuters řekl, že jeho strana bude projevy v parlamentu využívat k tomu, aby zavedla pozornost k migrační krizi, problémům v euro zóně – kterou chce AfD opustit – a problémům vztahující se k EU.

„Až budeme v parlamentu, budeme mít hlas,“ říká. „Nebudeme jednoduchá opozice.“

Očekává, že ostatní strany se budou AfD rok dva vyhýbat, ale nakonec s ní budou pracovat, a poukazuje na regionální parlament v Sasku-Anhaltsku, kde AfD a CDU vytvořily společnou komisi pro vyšetřování levicového extremismu.

Gauland pro Reuters řekl, že chce AfD po vstupu do parlamentu svolat komisi pro vyšetřování Merkelové: „Chceme, aby byla politika Merkelové, která do země přivedla milion lidí, vyšetřena a ona přísně potrestána.“

Kvůli Gaulandovi už poslanci změnili kvalifikaci pro doyena parlamentu na nejdéle sloužícího, raději než na nejstaršího, kterým by se zřejmě stal.

Sahra Wagenknecht, kandidátka post-komunistické Levice, říká, že je důležité se dívat na jednotlivce ve straně, ale dodává: „Nevolila bych nikoho, kdo v AfD patří do křídla Bjoerna Hoeckeho, kteří skutečně reprezentují nacistické názory.“

Bjoern Hoecke odmítl, že by byl Adolf Hitler „absolutní zlo,“ památník Holocaustu v Berlíně označil za „monument hanby“ a požaduje posun o 180 stupňů ve způsobu, jakým se Němci vyrovnávají s nacistickými zločiny.

Ministr spravedlnosti říká, že některé části programu AfD, jako požadavek na zákaz minaretů, jsou protiústavní.

Alexander Hensel, který studuje roli AfD v regionálních parlamentech, říká, že debaty v místních parlamentech se staly vyhrocenějšími a někteří poslanci si s nováčky odmítají podávat ruce.

„Agresivní pravicové pozice AfD zintenzivnily debatu a tón, jakým spolu lidé jednají se od vstupu AfD stal výrazně hrubší.“

Na rozdíl od předchozích pravicových hnutí v Německu se AfD – založená v roce 2013 skupinou akademiků – stala sociálně přijatelnou a volitelnou pro radikalizované masy střední třídy.

„Nevolíte skinheady ale můžete volit profesory v oblecích,“ říká Guellner s odkazem na Gaulanda, který rád nosí tvídová saka.

Jackson Jones z amerického Institutu pro současná německá studia říká, že neočekává, že by AfD získala větší podporu.

„Přispějí k více křiku v parlamentu, ale nemyslím si, že by se rozšířili ve společnosti jako rakovina.“

Comments

comments