Filipínský prezident se zeptal šéfa Komise pro lidská práva, zda je pedofil

0
Prezident Duterte

REUTERS – Filipínský prezident Rodrigo Duterte zesměšnil šéfa Komise pro lidská práva, když se ho zeptal, zda je pedofil, kvůli jeho zájmu o zabíjení mladíků v pouliční válce, kterou filipínský prezident vede proti drogovým dealerům a narkomanům.

Prezident také naznačil, že dotaci ve výši 13 milionů dolarů, kterou Komise od filipínské vlády dostává, by mohla posloužit policii na nákup kamer, pokud tak zákonodárci rozhodnou. Komise je kvůli krvavé proti drogové válce s vládou v dlouhodobém sporu.

Spojenci prezidenta v parlamentu navrhli komisi na rok 2018 poslat jen 20 dolarů, což je podle kritiků snaha umlčet vyšetřování tisíců zabitých, na kterém se Komise podílí.

„Proč se ten chlap tak zajímá o osud mladých lidí, zvlášť chlapců? Jste pedofil?“ Zeptal se Duterte na adresu šéfa Komise Chita Gascona.

„Proč jste uchvácen mladíky? Jste? Mám své pochybnosti. Jste gay nebo pedofil? Ptal se.

Mluvčí Komise Jacqueline de Guia o prezidentových poznámkách řekla, že odvracejí pozornost veřejnosti od porušování lidských práv v zemi.

„Jsou to poznámky, které neukazují respekt k důstojnosti druhých. Veřejnost musí pochopit, že smrt dětí nás trápí všechny, protože jsou obzvlášť zranitelné a potřebují státní ochranu,“ dodala.

Prezident šéfa Komise také obvinil z toho, že je mluvčím opozice a kritizoval jeho odmítání vládních proti drogových aktivit.

„Proč se nezaměříte na jiné problémy, které trápí tuto zemi?“ Ptal se Duterte, a měl na mysli osudy lidí v obklíčeném městě Marawi, které obsadili islamisté.

Kritici tvrdí, že policie podezřelé popravuje. Duterte to odmítá a tvrdí, že policie zabíjí jen v sebeobraně.

Komise už dlouho tvrdí, že nemá dost lidí a zdrojů, aby mohla zabíjení pořádně vyšetřit. Má za to, že většina zabitých jsou narkomani a malí dealeři, zatímco veliké ryby unikají.

Filipínci ale policejní proti drogové operace podporují. Podle nich i podle prezidenta je masivní nárůst zločinu přímo napojen na drogovou závislost.

Oblíbený prezident také kromě islamistů a drogových gangů bojuje s komunistickými rebely, se kterými konflikt v zemi trvá už téměř 50 let.

Comments

comments