Itálie prý uplácí libyjského vojenského velitele, aby bránil imigrantům opustit Libyi

0

Libyjský vojenský velitel Ahmed Dabaschi je bývalý pašerák lidí, který dnes imigrantům brání Libyi opustit a tvrdí se, že ho za to platí libyjská vláda.

Dabaschi, který je znám jako “al Ammu” nebo “strýček” je jedním z nejznámějších vojenských velitelů v libyjském městě Sabratha. Ještě nedávno pašoval lidi na moře, kde si je vyzvedávaly evropské neziskovky. Dnes soustředí svou pozornost opačným směrem, a imigrantům v cestě do Evropy brání.

Dabaschi má pod svým velením asi 500 mužů a říká se, že je jedním z hlavních důvodů, proč počty migrantů připlouvajících z Libye do Itálie klesly. Podle některých zdrojů dostává Dabaschi peníze od libyjských úřadů, jiní tvrdí, že peníze jdou od italské vlády.

Bezpečnostní zdroj v Libyi řekl agentuře Associated Press: “Včerejší pašeráci jsou dnešní proti pašeráckou silou.” A dodává: “Až dohoda mezi nimi a Italy skončí, bude zle.”

Podle italského listu Corriere Della Sera měla italská vláda poslat až 15 milionů eur libyjské vládě, aby pašování lidí zastavila. Italové popírají, že by přímo spolupracovali s pašeráky nebo vojenskými veliteli.

O Dabaschim se toho moc neví. Nejsou známé ani jeho fotografie. Ví se jen, že dříve velel Brigádě Ammu, která pašovala ropu, drogy a lidi. Brigáda poměrně nedávno střežila ropnou rafinérii u města Sabratha, kterou provozuje italská společnost Eni.

Ačkoliv někteří jsou Dabaschimu vděční, že příliv migrantů zastavil, libyjská pobřežní stráž je v tomto ohledu neméně aktivní. Ta vystupuje i proti evropským neziskovkám, které obviňuje ze spolupráce s takovými pašeráky lidí, jakými právě dříve Dabaschi byl.

Comments

comments