Issa Rae na cenách Emmy. Ukázkový případ rasismu o kterém se nemluví

0
Issa Rae Facebook

Včerejší vyhlášení cen Emmy, což je taková televizní sestra filmových Oskarů, se opět neslo v politickém duchu. Jako obvykle zde umělci vystupovali proti Donaldu Trumpovi a pronášeli různá liberální prohlášení.

Na internet ovšem unikl i krátký záběr zachycující americkou televizní tvůrkyni senegalského původu Issu Rae, která na dotaz asijsko-americké reportérky, komu dnes večer fandí, odpověděla:

“Fandím každému, kdo je černý. Ano, fandím.” Reportérka se zasmála a jelo se dál. Ale když se video dostalo na internet, mnozí zpozorněli.

Prošlo by takové prohlášení, kdyby se ptali bílé herečky nebo režisérky, komu ten večer fandí, a ona odpověděla, že všem, kdo je bílý? Samozřejmě, že neprošlo. Média by ji sežrala a umělkyně by byla pravděpodobně veřejně zmrskána a navždy zapovězena z branže.

Na internetu se kvůli tomu střetly dva rozdílné postoje. Jeden upozorňuje na nefér přístup, kdy jedněm jsou podobné výroky tolerovány a druhým ne. Druhý postoj tvrdí, že je to v pořádku.

“Bože chraň, aby bílý člověk řekl, že fandí všem bílým,” zněl jeden názor.

“Černí lidé nemohou být rasisty ve světě bílého muže,” zněl druhý.

Je určitě v pořádku, že Issa Rae fandí svým lidem, a bylo by normální ji za to neodsuzovat. Ale dostaneme se někdy do doby, kdy to bude normální i pro bílého umělce, aby se mohl tímto způsobem vyjádřit, a nepřivodil si profesní sebevraždu?

Komentáře

komentáře