Rakousko se přidalo ke středoevropským státům a odmítlo kvóty

0
Rakouský ministr vnitra Sobotka

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka odmítl výzvy Evropské unie, aby Rakousko přijalo více imigrantů, s tím, že Rakousko “už má dost.” Ukazuje se tak dominový efekt, kdy pevný postoj Maďarska a Polska, který na tyto země neměl žádný reálný dopad ve formě nějakého trestu od EU, působí na další země.

Sobotka svůj postoj ospravedlňoval před srazem s úředníky EU v Bruselu, když řekl, že Rakousko patří k zemím, které byly imigranty zatíženy nejvíc. Sobotka však hraje dvojí hru, kdy na jednu stranu další imigranty odmítl, a na druhou vyjádřil podporu rozhodnutí Evropského soudu, který k přijetí migrantů Maďarsko a Slovensko nutí.

Sobotkovo prohlášení přichází i krátce poté, co EU komisař Dimitris Avramopoulos slíbil rozmístění 40 tisíc imigrantů, kteří se v tuto chvíli nacházejí v Řecku a Itálii.

Svou roli ale hrají i blížící se volby, které se v Rakousku konají 15. října. Sobotkova Rakouská lidová strana v současnosti vede volební průzkumy před protiimigrační FPÖ, která je dlouhodobě tvrdá vůči masové migraci a radikálnímu islámu.

Šéf Lidovců, Sebastian Kurz, který je také rakouským ministrem zahraničí, se programu FPÖ přizpůsobil, když dokonce navrhl zákaz islámského zakrývání tváře. FPÖ šla ještě dál a chce zakázat islamismus a radikály ze země deportovat.

Komentáře

komentáře