V Malajsii zrušili na nátlak islamistů pivní festival

0
Ilustrační foto

AFP – V Malajsii zrušili výroční pivní festival poté, co si islamistická politická strana stěžovala, že to z města, kde se měl festival konat, učiní “největší centrum hříchu v Asii.

Pití alkoholu je mezi početnými menšinami v dominantně muslimské Malajsii běžné, ale v zemi roste počet protestů proti aktivitám a událostem, které jsou radikály vnímány jako ne-islámské.

Festival Better Beer, označovaný za největší festival piva v Malajsii, se měl konat 6. a 7.října v nákupním centru na předměstí Kuala Lumpur.

Ale minulý týden Pan-Malajská islámská strana (PAS), která často protestuje proti událostem, které vidí jako proti-islámské, varovala, že festival může vést k trestným činům, nezávaznému sexu a znásilněním.

“Nesneseme, aby bylo Kuala Lumpur ve světě známé, jako největší centrum hříchu v Asii,” prohlásil člen ústředního výboru strany Riduan Mohd Nor. “Je to něco, co je v islámské zemi, jako je Malajsie, ostudné.”

Organizátoři v pondělí zklamaně oznámili, že se festival konat nebude, protože jim městští úředníci doporučili jej zrušit kvůli záležitostem s licencemi a “politicky citlivou situací okolo festivalu”

Radnice Kuala Lumpur zrušení potvrdila a sdělila, že pokud by se festival konal, přistoupilo by se k právním krokům.

Jde o nejnovější případ plíživého konzervatismu v Malajsii, o kterém kritici hovoří, že nahlodává tradičně umírněnou verzi náboženství pro Malajsii typickou.

60 procent Malajců jsou muslimové. V zemi žije i vysoký počet nemuslimských Indů a Číňanů.

Komentáře

komentáře