Papež přijal ve Vatikánu kontroverzní muslimskou skupinu

0
L'Osservatore Romano

Papež František se ve středu ve Vatikánu sešel s generálním sekretářem Muslimské světové ligy. Tato skupina je ovšem podezřelá z napojení na terorismus.

Sekretář Dr. Muhammad bin Abdul Karim Al-Issa, bývalý ministr spravedlnosti ze Saudské Arábie, ocenil papežovu “spravedlivou pozici” ohledně “falešných tvrzení spojujících extremismus a násilí s islámem,” a tvrzení, že extremisté se najdou mezi všemi náboženstvími.

Muslimská světová liga je financována saudskou vládou a byla založena roku 1962 v Mekce pro propagaci islámského učení. Jenže i přes svůj oficiální odpor k násilí již byla několikrát objektem vyšetřování v USA kvůli terorismu.

V listopadu 2001, dva měsíce po útocích z 11.září, americký list Newsweek zveřejnil odhalení, že Muslimská světová liga patřila ke “dvěma charitám financovaným saudskou vládou, které Usama bin Ladin využíval k financování svých operací.” Organizace byla ze seznamu skupin podporujících terorismus odstraněna prý jen proto, aby se Spojené státy vyhnuly ztrapnění saudské vlády.

V roce 2004 zveřejnil magazín Harper´s text, ve kterém o této saudskou vládou financované organizaci píše, že “je dlouho známá pro své financování Al-Kajdy.” A dále se zde píše, že je o organizaci známo, že šíří wahhábismus, fundamentalistickou formu islámu.

Podle New York Times, které se dostaly k tajné zprávě ministerstva financí USA, měla pobočka Muslimské světové ligy finančně podporovat teroristické skupiny už od začátku 90. let nejméně do roku 2006.

Organizace je ovšem také známa pro svůj agresivní antisemitismus. Na své první Mezinárodní islámské konferenci o dialogu zde promluvil Yusuf al-Qaradawi, který k dialogu prohlásil následující:

“Nikdy bych nesdílel s Židy podium a nikdy bych nevedl dialog s těmi Židy, kteří nám provedli nespravedlnost a podporují Izrael.”

Komentáře

komentáře