Dánský premiér varoval, že v zemi rychle vznikají paralelní muslimské společnosti

0
Lars Lokke Rasmussen

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen varoval, že v jeho zemi narůstá počet muslimských “paralelních společností” a tzv. no-go zón a slíbil, že podnikne kroky, aby tento vývoj zastavil.

Premiér tvrdí, že problém se stal v Dánsku tak zřejmým, že v některých oblastech zvažuje intervenci státu. To je pro Dánsko dost neobvyklé, protože tamní úřady do životů lidí zasahují minimálně.

Neobvyklé je to ovšem i pro Evropu, která obvykle existenci no-go zón zcela popírá. V případě dánského premiéra se jedná o vůbec prvního vrcholného západního politika, který jejich existenci otevřeně přiznává a vnímá ji jako problém.

“Je to o tom být v dané situaci realistou,” říká Rasmussen,”a máme tu oblasti, kde už platí jiná pravidla. Kde vládnou gangy a policie nepracuje. Nemohu sedět a nechat to tak.

“Zkoušeli jsme všechno možné, ale ten problém prostě neumíme vyřešit,” přiznal premiér a vyzval dánský parlament k “zapojení jinak a robustněji.”

Rasmussen svolal tři ministry své vlády, aby se společně poradili nad nápady, jak lépe integrovat muslimské žáky do škol, nebo vyřešit problémy s bydlením, aby se zabránilo vzniku paralelních společností. Ministři dostanou zvláštní autoritu, aby v konkrétních oblastech zasáhli.

Radnice přiznávají, že mají problém, ale někteří jsou skeptičtí. Starosta Aalborgu Thomas Kastrup-Larsen říká: “Ministerský hrdina, který si sem přijede a myslí si, že může všechno, nebude mít úspěch. Může naopak vše zkazit a problém zhoršit.!

Martin Henriksen z Dánské lidové strany (DF), který sedí v komisi pro Imigrační a integrační politiku, je pro: “Bylo by dobré, kdyby se jim povedlo vyřešit problém paralelních společností lokálně, ale zatím nemohou přijít, jak na to.”

DF jako politická strana prosazuje zákaz muslimské migrace do země. Henriksen požaduje přísné kontroly na hranicích a to i se Švédskem.

View image on Twitter

Komentáře

komentáře