Domů Pevnost Evropa Polští biskupové vyzývají miliony katolíků k modlitbě k výročí porážky muslimů u...

Polští biskupové vyzývají miliony katolíků k modlitbě k výročí porážky muslimů u Lepanta

0
Bitva u Lepanta

Polští biskupové vyzvali polské katolíky, aby se připojili k masivní růžencové křížové výpravě podél 3500 km dlouhé polské hranice a pomodlili se za spásu jejich země.

Organizátoři očekávají účast až milionu lidí. “Růženec na hranici” připadá na 7. října a jde o výročí Bitvy u Lepanta, kde křesťanská flotila zdecimovala muslimskou armádu a zlomila otomanskou nadvládu nad Středozemním mořem.

Katolický svátek Svatého růžence byl založen papežem Piusem Pátým v roce 1571 jako “Naše dáma vítězství,” poté, co tzv. Svatá liga u Lepanta rozdrtila muslimské loďstvo a muslimský velkoadmirál Ali Pasha přišel v bitvě s vlajkovou lodí křesťanské flotily o hlavu.

7. října 1571 flotila lodí křesťanských národů svedla u Lepanta námořní bitvu s mohutným loďstvem otomanské říše. Překvapivé vítězství Ligy nadobro zničilo muslimskou nadvládu na moři a vytvořilo novou rovnováhu mezi Západem a Východem.

Před tímto rozhodujícím střetnutím papež Pius Pátý nakázal, aby byly římské kostely otevřeny celý den a celou noc a vyzval věřící, aby se v modlitbě s růžencem přimlouvali u Panny Marie. Když se papež dozvěděl o vítězství křesťanských sil, vytvořil v katolickém kalendáři nový svátek, který vešel ve známost jak svátek Svatého růžence.

“Věříme, že pokud se milion Poláků bude na hranici modlit s růžencem, nejen, že to změní běh věcí, ale otevře to i srdce našich krajanů boží milosti,” píší organizátoři na webu.

“Mocná modlitba s růžencem může ovlivnit osud Polska, Evropy, a dokonce celého světa.”

Komentáře

komentáře