NFL: Fanoušci proti hráčům. Na hřišti protest, v hledišti skandování USA, USA!

0
Screenshot

Americká National Footbal League vede válku, kterou nemůže vyhrát. Zatímco na hřišti dochází ze strany dominantně černých hráčů, ale i trenérů a zbytku týmu k nějaké formě protestu, fanoušci tento sentiment nesdílejí.

Vše začal v sezóně 2016 hráč NFL Colin Kaepernick, který při zvuku hymny zůstal sedět na lavičce. Jak poté řekl novinářům: “Nebudu stát a vzdávat hold vlajce země, která utlačuje černé a barevné lidi.” Je třeba připomenout, že v té době byl v USA prezidentem Obama, stále platila (a platí) pozitivní diskriminace upřednostňující přijímání na školy pro nebílé uchazeče, a ve městech jako Detroit, Chicago a Baltimore umíral denně jeden černoch rukou jiného černocha. Medializované případy, kdy “policista zastřelil černocha” ukázaly, že k tomu policista měl většinou dobrý důvod, navíc policejní týmy byly obvykle rasově smíšené. Nic jako rasový útlak proti “černým a barevným lidem” v USA neexistuje. V žádné jiné zemi Západu nejsou “černí a barevní lidé” tak hojně zastoupeni v důležitých společenských pozicích jako právě v USA.

Někteří aktivisté si z toho rozhodli udělat svou agendu. Jenže lidé jim to moc nekupují.

Při včerejším zápase Green Bay Packers a Chicago Bears si hráči, trenéři a další členové týmu stoupli a spojili při zvuku hymny ruce ve znamení solidarity k lidem jako Kaepernick a všem těm, kdo proti hymně a vlajce protestují. Je to v podstatě jen jiná forma protestu, než klečet, sedět na lavičce nebo zůstat v šatně.

Hráči Packers dokonce před zápasem vydali prohlášení, ve kterém napsali, co se chystají udělat, a vyzvali k tomu i fanoušky.

Ve chvíli, kdy hráči spojili ruce, začal stadion skandovat burácející USA, USA! a lidé mávali malými americkými vlaječkami. Jedna obrovská americká vlajka se dokonce objevila i na hřišti. Když pak začala hrát národní hymna, lidé utichli a s rukou na srdci zpívali její text.

A na ostatních stadionech tomu není jinak.

Komentáře

komentáře