Papež imigrantům: Jste válečníci naděje

0

Papež František dnes odletěl do Boloně, kde se setkal s velikou skupinou imigrantů a uprchlíků, které nazval “válečníky naděje,” a znovu opakoval svůj požadavek, aby se země Evropy otevřely imigraci.

Papež s imigranty strávil asi hodinu a fotil si s nimi na jejich telefony selfíčka. Poté pro žadatele o azyl uspořádal oběd v bazilice sv. Petroniuse a dokonce si vzal na ruku žlutý náramek, aby azylantům projevil svou solidaritu.

“Víte, kdo jste? Jste válečníci naděje,” řekl jim papež během setkání a zapřísahal je, ať nepropadají zklamání nebo zoufalství.

Ve své řeči také znovu nabídl vysvětlení, které vyjádřil již včera v Římě, že lidé mají strach z imigrace kvůli své xenofobii.

“Mnozí vás neznají, a bojí se,” řekl. “To jim dává pocit, že vás mohou tvrdě odsoudit, a myslí si, že vidí dobře. Ale to není správné. Vidíme dobře jen s blízkostí, která vychází z milosrdenství. Bez ní, ten druhý zůstává cizincem, dokonce nepřítelem, a nemůže se stát mým sousedem.”

Papež tvrdí, že imigrace je záležitost, která může být pochopena jen skrze setkání lidí, kterých se týká, spíše než přemýšlením nad příčinami a následky z dálky.

“Z dálky si můžeme říkat a myslet cokoliv, jak se děje, když se na internetu píší hrozné fráze a urážky,” řekl. “Pokud se na našeho souseda podíváme bez lítosti, nevidíme jeho utrpení, jeho problémy.”

“Dnes vidím jen velkou touhu po přátelství a pomoci,” pokračoval papež. “Rád bych poděkoval institucím a všem dobrovolníkům za pozornost a odhodlání v péči o ty, kdo tu teď jsou.”

“Ve vás vidím Ježíše Krista, jako v každém jiném cizinci, který zaklepe na naše dveře.”

Komentáře

komentáře