Evropský soud rozhodl, že migranti v Maroku mají status uprchlíků jako by byli v Evropě

0

Evropský soud pro lidská práva učinil mimořádné rozhodnutí, které říká, že imigranti, kteří překonají hraniční plot do španělských enkláv v Maroku mají práva uprchlíků. Španělsko tak už tyto nelegální imigranty, kteří často hromadně překonají hraniční zátarasy, nesmí do Maroka vracet.

Tento precedent byl vytvořen soudním rozhodnutím ve dvou případech afrických migrantů, které španělská stráž vrátila do Maroka poté, co překonali hraniční plot v Melille. Soud v jejich případě, jeden muž byl z Mali, druhý z Pobřeží slonoviny, rozhodl v jejich prospěch.

Soudci Španělsko odsoudili za to, že ilegálům neposkytli přístup k advokátovi nebo překladateli a nedovolili jim ve Španělsku zůstat svou stížnost vyřídit. Každý z migrantů navíc dostal odškodné 5 tisíc eur.

Zajímavé na případu je, že místo, kam se imigranti po překonání plotu dostali, bylo stále ještě technicky marocké území. Španělsko argumentuje tím, že z tohoto území byli migranti do Maroka vráceni legálně. Nicméně soud rozhodl, že Španělsko má nad tímto územím fakticky kontrolu a proto všichni migranti, kterým se podaří plot překonat, musejí být přijati jako uprchlíci.

Jinými slovy, komu se jakýmkoliv způsobem podaří dostat na území, které je nějak kontrolováno jakýmkoliv státem EU, musí dostat status uprchlíka a jeho žádost musí být danou zemí řešená.

Komentáře

komentáře