Kolik si vyděláte v americkém filmu, od poskoků po hlavní role

0
Wikipedia / Caleb George

Kolik vydělávají velké televizní a filmové hvězdy v USA se tak nějak ví. Kolik ale berou ti všichni ostatní, bez nichž by žádný film nikdy nevznikl? Víme to.

Obecně, čím větší a velkolepější film, tím vyšší platy.

Velké herecké hvězdy si vydělají v průměru 15 až 20 milionů za film. Pokud nemáte hlavní roli, ale vaše role je také důležitá, přijdete si tak na desetinu této částky. Vedlejší role si pak vydělají asi 1 procento platu rolí hlavních. Tedy 150 tisíc dolarů za film. Průměrný plat herce, ve kterém jsou platy těch největších i těch nejposlednějších štěků, pak dělá 50 tisíc dolarů za film.

Co taková maskérka nebo v dnešní době i maskér? Na kolik si přijdou oni? Bez nalíčení nejde na scénu nikdo proto jsou tito lidé pro film nepostradatelní. Typická hodinová mzda je 48 dolarů. Nebo 75 tisíc za rok. Pokud jde ale o opravdu veliký film, může to být až 124 tisíc dolarů za rok. Opět, průměrná mzda zahrnující všechna filmová a televizní odvětví pro tuto profesi je pak nižší, 17,79 dolarů na hodinu.

 

Kameraman. Ani bez něj film nevznikne. Překvapivě tato práce není hodnocena tak dobře, jak by se zdálo. Běžný kameraman si vydělá asi 50 tisíc dolarů ročně. Pokud se však natáčí něco velikého, může to být i trojnásobek.

Film bez scénáře si žádný člověk z branže neumí představit. Scénář to je nejen příběh, ale i jízdní řád celého filmu. Podle něj se každá scéna točí. Scénáristé mají své odbory, které stanovují minimální odměnu za originální scénář nebo adaptaci. Originál je vyplácen částkou nejméně 72 600 dolarů, adaptace 63 500. Nicméně velké scénáristické hvězdy si vydělají i mezi 3 a 5 miliony dolarů za kus.

Produkce. Ta dává celý film dohromady. Shání herce, režiséry, lokace, peníze, no prostě úplně všechno. V běžné televizní nebo filmové produkci si takový člověk vydělá v průměru 66 tisíc dolarů ročně. Ale takový producent v Hollywoodu má za jeden film až milion dolarů. Nicméně u opravdových kasovních trháků jde tato částka až do desítek milionů.

Někdy z natáčení uniknou fotky postav, které nad hlavami herců, ale mimo záběr kamer, drží mikrofon. Tito dělníci si opět podle toho, co se natáčí, vydělají od 37 tisíc dolarů po 120 tisíc dolarů za film.

Stavba scény zahrnující nastavení kamer a světel a dalšího je prací člověka, jehož pozice se jmenuje Key grip. Vydělá si přes 100 tisíc dolarů za velký film nebo 25 až 35 dolarů za hodinu u menší produkce.

A konečně režisér, který je vladařem každého natáčení a rozhoduje, která z natočených scén se vybere jako ta pravá. U větších filmů si režisér vydělá půl milionu. Ale samozřejmě, čím větší film, tím větší odměna. U trháku si režisér přijde asi na polovinu mzdy herce hrající hlavní roli.

Komentáře

komentáře