Holandsko po 200 dnech zformovalo vládu. Bez Wilderse.

0
Mark Rutte

Po 200 dnech vyjednávání čtyři holandské politické strany konečně složily vládní koalici, ovšem bez druhé nejsilnější strany, anti-imigrační Strany pro svobodu, kterou vede Geert Wilders.

V úterý vítěz voleb, premiér Mark Rutte oznámil, že jeho strana společně s křesťanskými demokraty, levicovou stranou D66 a Křesťanskou unií utváří fungující vládu.

Strany se shodly na snížení limitu příspěvků žadatelům o azyl, ale na druhou stranu navýšily limit azylantů, které je Holandsko ochotné ročně přijmout z 500 na 750.

Pozorovatel tvrdí, že koalice, která záměrně vynechala spojení s Wildersem, se posunula výrazně doprava. Především ekonomicky. Daň z příjmu stejně jako korporátní daň se mají snížit a daň z dividend zmizí úplně.

Vedle toho ale Holandsko v duchu zelenější politiky do roku 2030 uzavře pět hlavních uhelných elektráren, ačkoliv právě do nich předchozí vláda napumpovala miliardy eur a některé byly postaveny teprve nedávno.

Sestavení vlády trvalo 208 dní, což je holandský rekord, ale i trend, stejně jako v Německu, kde od voleb, ve kterých vládnoucí CDU získala svůj nejhorší výsledek od roku 1949 zatím nebyla také schopna sestavit koalici. Podobně špatný výsledek německé sociální demokracie šel na vrub Alternativy pro Německo, která je stejně jako Wildersova strana ostře protiimigrační. Ale ani ona nemá šanci být součástí jakékoliv vládní koalice.

Comments

comments