Katalánský prezident zatím nezávislost nevyhlásil. Chce s Madridem navázat dialog.

0

Katalánský regionální prezident Carles Puigdemont včera prohlásil, že si Katalánsko vydobylo právo na to být nezávislou zemí, ale vyzval parlament, aby dopad referenda pozastavil a umožnil vyjednávání a dialog se španělskou vládou.

“Chci následovat vůli lidu stát se nezávislým státem,” řekl a dodal, “Navrhujeme začít dialog se španělskou vládou.”

Ve své asi dvacetiminutové řeči vyzdvihl historii Katalánska a kampan za jeho nezávislost, odsoudil policejní násilí, ale nabídl smír: “Nemám v plánu vyhrožovat. Žádné urážky. Jsme za to odpovědní všichni. Musíme situaci deeskalovat, ne naopak. Chci k tomu vyzvat všechny.

“Jsme všichni členy stejné komunity a potřebujeme jít dopředu. Nikdy se neshodneme na všem, ale už jsme několikrát dokázali, že jediný způsob, jak se pohnout dopředu, je skrz demokracii a mír. To vyžaduje dialog.”

Tato umírněná řeč zřejmě neuspokojí ani španělskou vládu ani separatisty. Prezident totiž nezávislost nevyhlásil, ale zároveň řekl, že k ní má mandát.

Madrid byl kritizován za svůj brutální zásah na potlačení katalánského referenda, kdy policisté blokovali volební místnosti a mlátili lidi, kteří se snažili jít volit. Záběry ukazovaly dost ostré zásahy proti lidem bez rozdílu jestli se jedná o ženy, nebo staré lidi. Ačkoliv svět byl touto úrovní násilí pobouřen, EU se za Madrid postavila a prohlásila, že násilí bylo přiměřené.

Španělský král akce katalánského parlamentu označil za nepřijatelný pokus zvrátit katalánskou ústavu, a referendum označil za nedemokratické a nezákonné.

Katalánci mají se Španělskem dlouhodobě problematické vztahy. Během Frankova režimu přišli o svou autonomii a byly snahy vymazat jejich jazyk i tím, že do Madrid do Katalánska přesídlil stovky tisíc ne-Katalánců, aby tak potlačil katalánskou národní identitu.

Comments

comments