Ředitel NFL vzkázal fotbalistům: Při hymně se postavte

0
Foto: CNN

Ředitel americké fotbalové ligy NFL Roger Goodel v úterý prohlásil, že liga má v plánu se pohnout od vášnivé debaty o protestech některých hráčů při národní hymně, která podle něj “ohrožuje sjednocující sílu našeho sportu.”

V dopise majitelům klubů Goodell řekl, že liga respektuje právo hráčů vyjádřit názor na “kritické sociální témata,” ale naznačil, že atleti by při zvuku hymny neměli klečet.

“Jako mnoho našich fanoušků věříme, že při národní hymně by měl každý stát,” napsal Goodell. “Je to důležitý moment ve hře. Chceme vzdát hold naší vlajce a naší zemi, a naši fanoušci to od nás očekávají.”

Liga má prý plán, jak se “vlk může nažrat, a koza zůstane celá.” Bude vytvořena platforma, při které se hráči mohou vyjádřit k sociálním otázkám, a “pomoci propagovat pozitivní změny v naší zemi.”

Není zřejmě náhodou, že prohlášení Goodella přišlo jen několik hodin poté, co prezident Trump naznačil, že by liga mohla za své hymnu nerespektující hráče pykat finančně. Naznačil, že by liga mohla přijít o své daňové zvýhodnění.

Téma klečení při hraní hymny začalo minulou sezónu s hráčem 49ers Colinem Kaepernickem, o kterém se mezitím zjistilo, že finančně podpořil nadaci pro vraha policisty, Assata Shakura. Tuto sezónu se přidali další, většinou černí hráči a prezident Trump naznačil, že by měli být z ligy vyhozeni. Za to se do něj tehdy Goodell pustil, že nemá respekt pro ligu a její hráče. Zatím poslední gesto ze strany politiků přišlo tuto neděli, když ze stadionu odešel viceprezident Pence na protest proti tomu, že si hráči 49ers klekli.

Tentokrát se ale připojil i majitel Dallas Cowboys Jerry Jones, který řekl, že hráčům, kteří nerespektují vlajku, by nemělo být dovoleno hrát.

Komentáře

komentáře