Šéf islamistické buňky ve Švýcarsku požádán vládou, ať pracuje s migranty

0
Soudní skica zachycující proces s islamistou Osamahem M.

Švýcarská prokuratura tvrdí, že irácky imigrant Osamah M., který byl shledán vinným z vedení islamistické teroristické buňky v Schaffhausenu, byl osloven úřady, aby se staral o žadatele o azyl.

Ochrnutý Osamah byl švýcarskými žalobci obviněn z napomáhání Islámskému státu a osnování teroristického útoku spolu s dalšími třemi Iráčany. I když byl v březnu 2016 odsouzen ke 4 a půl rokům za mřížemi, byl na začátku tohoto roku propuštěn poté, co odvolací soud shledal jeho rozsudek příliš přísným.

Podle nových informací byl Osamah kontaktován úřady, aby pracoval s nově příchozími žadateli o azyl, protože úřady věří, že jeho znalost arabštiny a němčiny může být výhodou.

Novinář a expert na džihádismus Kurt Pelda říká: “Pokud se to vážně stane, bude to katastrofa.” Osamaha M. označil za ortodoxního islamistu.

Pelda tvrdí, že četl úryvky rozhovorů mezi Osamahem a jeho kumpány a říká: “Je to zlo.”

Andi Kunz, šéf místní kanceláře pro azylanty odmítá, že by Osamaha kdokoliv kontaktoval. “Osamah za námi přišel sám s tím, že by chtěl azylantům pomáhat s jazykem. Chtěl, abychom ho zaměstnali a on mohl učit.”

Podle Kunze to úřad odmítl. Z Bernu prý přišlo dokonce přímé nařízení, že se terorista nesmí dostat do blízkosti žadatelů o azyl.

Comments

comments