Co ještě Zeman řekl ve Štrasburku a média ignorovala

0
Miloš Zeman ve Štrasburku

Prezident Zeman byl v posledních dnech kritizován za svůj projev před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku, ze kterého média a někteří politici vybrali jen kontroverzní vyjádření ohledně rusko-ukrajinských vztahů. Ale Miloš Zeman se vyjádřil i k migraci, a za to, co řekl, je si třeba jej vážit.

Prohlásil, že by Evropa měla odmítnout ilegální ekonomické imigranty a varoval, že masová migrace na Západ jejich země zbaví talentovaných lidí a uvrhne je do stavu “permanentní nerozvinutosti.”

Podle prezidenta je mezi zeměmi Visegrádské čtyřky a zbytkem EU “rozdělující čára,” kdy my vzdorujeme masové migraci a EU se snaží migranty po svém teritoriu rozprostřít silou.

“Visegrádská skupina je rozhodně proti ilegální ekonomické migraci a to z mnoha důvodů,” prohlásil.

“Rozumným řešením je pomáhat migrantům v jejich domovských zemích. To znamená, že z domácího rozpočtu evropských zemí je třeba financovat například elektřinu, školy, nemocnice, vodní zdroje a tak dále – ale opakuji, v domovských zemích migrantů, ne v evropských zemích.”

Prezident Zeman dodal, že jeho odpor vůči ilegální migraci není jen v zájmu Evropy, ale poškozuje stejně tak i země migrantů.

“Je zde odliv mozků. Pokud mladí, zdraví muži opustí svou vlast, oslabují ekonomiku. Odliv mozků, který je někdy odlivem svalů, může takové země odsoudit k permanentní nerozvinutosti, protože ztratí důležitou část své pracovní síly – možná dokonce miliony lidí – což je také mým argumentem proti ilegální a ekonomické migraci.”

Když se jej ptali, co Česká republika plánuje dělat s demonstracemi proti imigraci v Praze, což by prý byl projev nenávisti, prezident odpověděl po svém:

“V Praze byly demonstrace pro i proti imigrantům, ačkoliv ty proti imigrantům byly větší.

“Je to trochu paradox, protože v Čechách, včetně Prahy, nejsou žádní imigranti – z českého pohledu jsou imigranti něco jako Yeti, nebo paní Colombová – ale ano, víme, že jich je hodně v Rakousku, Německu, a tak dále, proto se proti imigrantům demonstruje.

“Pokud by jste chtěla tyto demonstrace zakázat, nejste demokratka,” vzkázal dotazující se političce.

Komentáře

komentáře