Italský ministr zahraničí varuje před migrací “biblických rozměrů”

0

Italský ministr zahraničí ve středu řekl, že migrace, kterou vidíme ve Středozemním moři, je “jen vrchol ledovce exodu, který může dosáhnout biblických rozměrů.” Své poznámky učinil během zahájení konference o světové problematice potravin se zprávou “U kořene exodu: zajištění potravin, konflikt a mezinárodní migrace,” na italském ministerstvu zahraničí. Ministr Alfano poznamenal, že podle reportu v roce 2015 244 milionů lidí emigrovalo, a počet lidí, kteří byli k migraci donuceni, dosáhl počtu 65,3 milionů.

Studie má potvrzovat, že nedostatek jídla je pro migraci rozhodující faktor a zpráva vyzývá mezinárodní komunitu, aby udělala pro řešení problému u jeho kořene víc. Ministr také řekl, že ve věci lidských práv nelze dělat žádné kompromisy. Itálie prý záchranou stovek tisíc životů zachránila Evropě čest, což prý podle něj uznal i prezident Evropské komise Juncker.

“V záchraně migrantů Itálie ukázala, že mezi přísností a lidskostí, mezi pravidly a solidaritou a mezi bezpečím a lidskými právy není žádná soutěž. Nemůžeme EU dovolit, aby odvrátila svou tvář a umožnila další tragédii na zemi místo na moři. Tragédii uprchlíků a vyhnanců, kteří trpí hladem a nepředstavitelným násilím.”

To jsou podle ministra dva hlavní body, které je třeba diskutovat: solidarita a odpovědnost, které jsou prý základem italského přístupu. Alfano ve zprávě doporučuje, aby si země vzaly z Itálie příklad a poskytovaly humanitární asistenci a ochranu ohroženým lidem. EU má prý beze strachu investovat v Africe, protože se ji to vrátí v rozvoji, který půjde oběma směry. Investicí v Africe se prý vyřeší i problémy v Evropě.

Comments

comments