Tunisko novým výchozím bodem migrace do Evropy

0

V posledních šesti týdnech se Tunisko stalo objektem masové migrace a úřady se bojí, že po faktickém uzavření libyjské cesty se migranti budou místo toho upínat k tuniskému pobřeží.

Někteří pozorovatelé migrační vlny tvrdí, že čísla migrantů přicházejících z Tuniska se můžou směle rovnat číslům z jara 2011, když odsud uprchlo asi 40 tisíc lidí před následky tzv. Arabského jara.

Podle odhadů v posledních pěti až šesti týdnech z Tuniska vyplulo mezi 1800 a 3000 migranty. Na cestu se prý vydalo asi 60 plavidel, které mělo každé na palubě 30 až 50 lidí.

Tuniská vláda v tomto směru zatím mlčí a důvodem může být to, že nechce zhoršit svůj vztah s Evropskou unií.

Jediná konkrétní čísla jsou z Itálie, kam mezi 24. a 30.zářím dorazilo 17 lodí, které úřady zadržely spolu s 550 lidmi na palubě.

Italské úřady odhadují, že v posledních týdnech dorazilo 2700 imigrantů, ale to může být dost podhodnocený údaj, protože mnozí imigranti se odmítají registrovat jako žadatelé o azyl, dokud nedorazí do cílové země, ve které chtějí žít. Obyčejně v zemích severní Evropy, kde je k nim státní kasa štědrá.

Experti věří, že nárůst má dva důvody. Prvním je uzavření libyjské cesty a druhým je ekonomická stagnace Tuniska.

Podle neověřených zpráv pašeráci podplácejí tuniské pohraničníky, aby nechali lodě vyplout do Evropy. Podle jiných se Tunisko záměrně neangažuje, aby si mohlo na EU vyjednat hospodářskou pomoc.

Tunisané obvykle v EU azyl nedostávají a patří k odmítnutým žadatelům, nicméně jen málo z nich je nakonec deportováno.

S ohledem k tomu, že jak útočník z Marseille, tak i terorista z vánočních trhů v Berlíně byli oba odmítnutí žadatelé o azyl z Tuniska, jsou zde z těchto lidí oprávněné obavy.

Comments

comments