V Detroitu vyhodili hasiče první den z práce, protože přinesl černým kolegům meloun

0

Robert Pattison (41) hasič v tréninku po úspěšném zvládnutí kurzu ani nestihl navléci hasičskou kombinézu, a už musel vyklidit skříňku. Podle tradice měl svým novým kolegům v Detroitu přinést nějaký dárek na uvítanou, aby se “zapsal.”

Jelikož 90 procent obyvatel Detroitu, a platí to i o této požární stanici, jsou černoši, zřejmě přemýšlel, čím by jim nejvíc udělal radost. S určitými etnickými skupinami jsou spojovány určitě stereotypy ve vztahu k jídlu, které nejsou úplně neopodstatněné. O černoších se v USA říká, že milují smažené kuře a vodní melouny. A něco na tom asi bude.

Historie obliby vodních melounů u amerických černochů sahá až do dob amerického Jihu.

Typická jižanská pohlednice zobrazující černé Američany s vodním melounem

“Není to povinné, je to dobrovolné,” říká šéf hasičů Shawn McCarty. Noví hasiči prý obvykle nosí koblihy, ale mohou donést co chtějí.

A tak Pattison donesl obrovský vodní meloun ovázaný růžovou stuhou.

Jeho kolegům spadla brada a část z nich se urazila. Běloch jim donesl meloun, dělá si z nás legraci? Udivený Pattison prý řekl, že to není vtip, že to myslel jako dárek.

Jenže požární sbor vzal celou situaci smrtelně vážně. “Po důkladném vyšetřování bylo rozhodnuto, že nejlepším řešením je s tímto pracovníkem rozvázat pracovní poměr,” stojí v prohlášení hasičského sboru.

“Pro diskriminační chování existuje nulová tolerance. 30. září 2017 se zaměstnanec ve zkušební době zapojil do neuspokojujícího chování na pracovišti, které bylo vnímáno jako urážlivé a rasově necitlivé pro členy detroitského hasičského sboru.”

Když se média McCartyho zeptala, zda přinesení vodního melounu na hasičskou stanici je rasově necitlivé, šéf hasičů odpověděl, že pro některé lidi ano.

Dodal, že část hasičů chtěla, aby byl Pattison vyhozen, ale většina prý chtěla, aby zůstal a mohli s ním diskutovat o tom, proč dárek vnímají, jako necitlivý.

Již existuje petice, která požaduje Pattisonovo znovupřijetí do zaměstnání. Podepsaly ji už tisíce lidí.

Comments

comments