Katalánští separatisté tlačí na prezidenta, aby vyhlásil nezávislost

0

AP – Katalánské separatistické hnutí vytváří nátlak na prezidenta regionu, aby vyhlásil nezávislost. Podle předchozích vyjádření by takový krok znamenal zásah Madridu a odebrání katalánské autonomie.

Separatisté přesvědčují prezidenta Carlese Puidgemonta, aby varování Španělska ignoroval a zrušil pozastavení odtržení, které vyhlásil v úterý.

Ve své řeči tehdy Puidgemont řekl, že Katalánsko vyhlásí svou nezávislost, ale výkon tohoto rozhodnutí se na pár týdnů pozastavuje, aby mohlo dojít k jednání se Španělskem.

Španělsko považuje referendum za nelegální a neústavní a jeho výsledky za neplatné. Premiér Mariano Rajoy jakoukoliv možnost dialogu odmítl dokud se prý Puidgemont nevrátí k “legalitě”. Také řekl, že Španělsko nepotřebuje v této krizové situaci přítomnost mezinárodních pozorovatelů.

Rajoy dal Puidgemontovi čas do pondělí, aby ujasnil, zda skutečně vyhlásil nezávislost. Pokud řekne, že ano, dostane další tři dny, aby všechny plány na odtržení zrušil. Pokud odmítne, nebo neodpoví, Rajoy hrozí, že využije práva, které mu dává ústava, zasáhnout v Katalánsku silou.

Už jen kvůli této fotce z referenda má Katalánsko právo se odtrhnout

Ignorování hrozeb a okamžité vyhlášení referenda požaduje jak krajně levicová strana CUP, tak i občanské sdružení Katalánské národní shromáždění (ANC), které stálo za masivními manifestacemi ve prospěch nezávislosti.

“Nemá smysl vyhlášení odkládat,” napsala ANC v prohlášení. Stejného názoru je většina katalánských politiků.

Silou potlačovaného referenda se účastnilo asi 2,3 milionu Katalánců – 43 procent voličů. Prý 90 procent z nich hlasovalo pro odtržení a Katalánsko hlasování prohlásilo za platné.

Comments

comments