Mezi žadateli v Německu prý i bojovníci Hamasu a Hizbaláhu

0

Německá rozvědka zveřejnila novou zprávu, ve které tvrdí, že bojovníci hnutí Hizbaláh se byli schopni ukrýt mezi žadateli o azyl a nyní jsou v Německu.

Mnozí z nich v Sýrii bojovali po boku sil prezidenta Bašára Assada proti islamistům. Německá rozvědka nyní odhaduje, že jich v zemi může být až 950.

Rozvědka také tvrdí, že počet organizovaných členů Hizbaláhu a Hamasu v regionu Porýní-Vestfálsko, se loni zvýšil. U Hizbaláhu ze 100 na 105 a Hamasu ze 65 na 75. Jediným pozitivem je, že riziko útoků těchto skupin proti evropským cílům je velice nízké. Ovšem riziko jejich střetu s radikálními islamisty již tak nízké není. Hamas, na rozdíl od Hizbaláhu, sice vyznává sunnitskou větev islámu, ale s Islámským státem Hamas bojuje.

Není ovšem vůbec jasné, proč německá vláda těmto skupinám dovoluje v Německu nerušeně fungovat, když Hamas je jak EU tak USA považován za teroristickou skupinu. Hizbaláh, na druhou stranu, je rozlišován na své ozbrojené a politické křídlo, ačkoliv opět USA, ale i Kanada, mezi nimi nedělají rozdíl.

Hamas se v Německu podílí na pořádání setkání palestinské komunity a získávání fondů pro palestinské bojovníky.

Hizbaláh je oproti tomu vidět při každoročních demonstracích proti Izraeli, které se konají v Berlíně, a kde otevřeně vlají vlajky tohoto hnutí. Berlínský starosta Michael Müller se již vyslovil pro zákaz těchto shromáždění.

Comments

comments