V Británii zakázali ženě prodávat hrnky s templářskými motivy protože “urážejí muslimy”

0

Místní radnice ve Velké Británii zakázala pouliční prodejkyňi knih mít stánek v Loughborough Market poté, co si někdo stěžoval, že upomínkové hrnky, které má na prodej, mohou být “urážlivé vůči muslimům.”

Hrnky, které prodává 56-letá Tina Gayle, zobrazují templářské rytíře a jejich latinské motto, které je založeno na slovech Žalmu 115:1 – “Ne nás, Hospodine, ne nás, ale svoje jméno oslav pro své milosrdenství a pro svou věrnost!”

Paní Gayle řekla Daily Mail, že ji radnice poslala dopis, ve kterém ji žádá, aby hrnky dala pryč a když odmítla, že je to směšné, dostala rovnou zákaz.

“Není to fér,” říká. “Máte dostat tři písemná varování, než vás vyhodí, a to neudělali. Bylo to zjevně něco špatného, když mi dali úplný zákaz.”

Tina Gayle

Prodejkyně odmítá, že by hrnky byly urážlivé, a templáře popisuje jako “bojující mnichy, kteří chránili poutníky jdoucí do Jeruzaléma. Bránili je před oloupením…nebyli armádou, která zabíjela.”

A dodává: “Toto je pro templářské rytíře velmi důležitý týden, protože 13.října byli všichni templáři zatčeni francouzským králem a pak pomalu zavražděni.

“Odtud pochází rčení o nešťastném pátku třináctého.

“Mnozí moji zákazníci jsou templáři, je to křesťanský řád. Je to o přísaze bránit křesťanskou víru.

“Richard Lví srdce zabil tisíce muslimů a já mám suvenýry vztahující se k jeho osobě, stejně tak k Římanům, a nikdo si nikdy nestěžoval.

“Ani žádný muslim si nikdy nestěžoval. Ačkoliv nemyslím, že jsem kdy nějakému muslimovi prodala knihu.

“Kdybych měla prodávat jen knihy o někom, kdo nikoho nezabil, zůstanou mi tu jen knihy pro zahrádkáře,” dodává.

Paní Gayle byla v minulosti varována radnicí za prodej “nacistických suvenýrů”, ale ona se brání, že šlo o vojenské suvenýry, jako vojenské manuály z Druhé světové války a podobně.

“Byla by veliká hanba, kdyby běžným občanům vzali právo se zajímat o jakoukoliv historickou informaci, kterou chtějí. Jde o práva jednotlivce.”

Radnice za svým zákazem vypudit paní Gayle z trhu stojí, protože je prý “v souladu s tržními regulacemi, které ukládají, že pokud obchodník projeví vážný přečin, může být bez dalšího varování z tržnice okamžitě vyhozen.

“Vážným přečinem může být uvedení tržnice ve špatnou pověst, nebo prodej zboží, které může být urážlivé.”

Comments

comments