Nedávný nález ve vikingském hrobě neodkazoval na Alláha

0
Foto: MGM Television

Minulý týden švédští vědci prohlásili, že našli důkaz o tom, že kus látky ve vikingském hrobě obsahuje arabský text a odkaz na Alláha, ale nový výzkum toto tvrzení označil za falešné.

Tým vědců z univerzity v Uppsale tvrdil, že objevil nejméně dva důkazy na artefaktech z vikingské doby ovlivněné islámem. Archeoložka Annika Larsson tvrdí, že látka, kterou zkoumali, na sobě měla kufické písmo ze středního východu, ale podle profesorky středověkých islámských studií je to nemožné, protože toto písmo bylo vynalezené až o 500 let později.

Stephennie Mulder, expertka na středověký islám z univerzity v Austinu, v Texasu, tvrdí, že ačkoliv kontakt mezi Vikingy a muslimským světem je potvrzen, je nemožné, aby hrob obsahoval látku s písmem, které mělo být teprve vynalezeno.

“Je to styl nazývaný hranatý Kufic, a je obvyklý v Iránu a střední Asii na architektuře od 15.století,” napsala na Twitter.

Profesorka Mulder odsoudila média za to, že příběh zveřejnily, aniž by zpochybnily archeoložčiny závěry, které jsou podle Mulder “spekulací, ne faktem.”

Mulder také dodala, že ačkoliv je písmo kufické, to slovo je “Illah” a ne “Allah,” což v arabštině nedává žádný smysl.

Odhalení není prvním skandálem švédské archeologie v posledních měsících. Švédský tisk v srpnu přinesl šokující odhalení, že většina nových nálezů místo v muzeu končí na smetišti.

Ve Švédsku je poměrně rozšířené islamofilní hnutí mezi akademiky i politiky a levicovými aktivisty. Dokonce i arcibiskup ve Stockholmu nabídl muslimům možnost modlit se v křesťanských kostelech a požádal kněží, aby kvůli muslimským věřícím odstranili kříže.

Komentáře

komentáře