Katalánci hrozí vyhlášením občanské neposlušnosti navzdory hrozbám Madridu

0

Separatisté v Katalánsku vyzývají k masivní občanské neposlušnosti. Štve je bezprecedentní rozhodnutí španělské vlády zrušit jejich autonomii a převzít nad Katalánskem vládu.

Politická krize dospěla do bodu, kdy Madrid hrozí zrušením všech katalánských úřadu a nastolením přímé kontroly nad regionem. Katalánci proto řeší, jak budou reagovat.

“Chtějí nás zničit. Máme svou důstojnost. Bojovali jsme za ní roky,” řekla jedna žena na sobotní demonstraci v Barceloně, které se účastnilo až 450 tisíc lidí.

Pokud dojde na madridské hrozby, o svou funkci přijde katalánský prezident a vládní funkce v tomto regionu převezmou španělští úředníci, než budou vyhlášeny nové volby. Katalánský prezident Puigdemont kroky Madridu označil za “nejhorší útok na katalánské instituce a její lidi od Francovy diktatury.”

Ne všichni obyvatelé Katalánska jsou však pro nezávislost. “Myslím, že vyloučení není dobré pro obchod – a určitě ne pro lidi,” říká Carlos Rivadulla, právník, který separatisty vidí jako ty, kdo porušují zákon, a madridské kroky k převzetí moci jako nezbytný krok.

“Je to, jakoby Alabama, nebo nějaký jiný stát v USA vyhlásil, že americká ústava na jeho území neplatí,” dodává.

Katalánsko ale není v Evropě osamocené. Lombardie a Veneto, dva historické regiony v severní Itálii, jejichž součástí jsou i Benátky, v referendu drtivě hlasovaly pro autonomii. V Bruselu a ve Štrasburku se jim z toho jistě orosila čela.

Komentáře

komentáře