Chyceným švédským džihádistům v dobyté Rakce hrozí trest smrti

0

Podle čerstvých zpráv hrozí zajatým švédským džihádistům v Rakce poprava a je velmi nepravděpodobné, že do výkonu trestu bude Švédsko nějak zasahovat.

Ačkoliv Švédsko trest smrti neuznává, a konec konců se jedná o jeho občany, Magnus Ranstorp, expert na terorismus, říká: “Myslím, že švédské úřady budou rády, když tam zůstanou a budou souzeni tam, než aby se vrátili do Švédska a stali se hrozbou pro bezpečnost.”

Šéf švédské rozvědky (Säpo) Anders Thorberg švédským médiím řekl, že jeho agentura věří, že bojovníci ze Švédska nebyli jen zajati, ale někteří z nich i zabiti.

Ranstorp říká, že existují dotazy, jak budou irácké úřady s vězni z Islámského státu jednat. “Bezpochyby jsou tu velká rizika. Není vyloučeno mučení, ani popravy. Irák tvrdí, že s jednotlivci z Evropy, kteří spáchali zločiny, bude jednat tvrdě.”

Odhaduje se, že Švédsko kvůli boji pro Islámský stát a další džihádistické skupiny opustily stovky.

Jedním z nejznámějších je bývalý “expert na islamofobii” Michael Skråmos, jehož poslední známe působiště byla právě Rakka, a který dříve v tomto roce vyzýval sympatizanty IS, aby teroristické činy podnikali ve Švédsku.

Ačkoliv Švédsko zajatým islamistům, kteří mají švédské občanství, pomáhat nemusí, těm, kteří zajetí unikli a vrátili se do Švédska pomáhá. Švédsko již bylo kritizováno, že místo trestu těmto lidem, se je snaží “integrovat” do společnosti a zajišťuje jim vše od bydlení po odpuštění dluhů a podobně.

Ti se ovšem odměňují tak, že se počet džihádistů v zemi od roku 2010 zvýšil desetkrát.

Komentáře

komentáře