Do Kanady se již vrátilo nejméně 60 bojovníků Islámského státu

0
Kanadský premiér Trudeau mezi svými

Nová zpráva tvrdí, že nejméně 60 islamistů, kteří v Sýrii a Iráku bojovali za Islámský stát, se mohlo s dovolením kanadské vlády vrátit do země, ačkoliv někteří z nich ani neměli kanadské občanství.

Asi 180 lidí, které kanadská vláda nazývá “extremističtí cestovatelé” a mají na Kanadu různé vazby, cestovali do různých zemí, ve kterých bojovali za Islámský stát a další organizace. Mnozí z nich se již vrátili a pro zemi představují jasné nebezpečí.

Podle Soufan Centre, americké organizace, která se věnuje problematice džihádistů, kteří se z bojiště vracejí “domů”, prý ideologie radikálního islámu i přes prohru teroristické skupiny na středním východě, bude žít dál ještě mnoho let.

“Je velmi pravděpodobné, že i když se teroristický kalifát rozpadá a přestává existovat, jeho vedení bude hledat stoupence v zámoří, včetně těch, kdo se vrátili, aby značku udrželi při životě,” stojí ve zprávě.

“Pokud se ti, kdo se vrátili, budou znovu cítit vykořenění a bez smyslu života, jako předtím, než odešli, tak je nepravděpodobné, že se dokáží vrátit do normálního života,” píši autoři zprávy a dodávají, že navrátilci budou velmi přístupní kontaktu k lidem, kteří jsou součástí stejné sítě, jako oni, a mohou vyslyšet jejich žádosti o pomoc “kamarádům ve zbrani.”

Kanada už se sama stala terčem několika útoků jménem Islámského státu. Je zvláštní, že prokazatelní teroristé a vrazi, se směli do Kanady beztrestně vrátit.

Komentáře

komentáře