Austrálie upevňuje vojenské a špionážní vztahy s Izraelem

0
Australští vojáci

Austrálie se snaží navázat užší vojenskou a špionážní spolupráci s Izraelem, kde je právě na návštěvě australský premiér Malcolm Turnbull.

Ten dnes do Izraele dorazil kvůli oslavám 100. výročí bitvy o Beersheba a očekává se, že oznámí posílení spolupráce mezi oběma zeměmi.

Turnbull je prvním australským premiérem za posledních 17 let, který Izrael navštívil. Kromě vojenské spolupráce bude řeč i o obchodě, investicích a technologii.

Export izraelského vojenského průmyslu má roční hodnotu 7 miliard dolarů a klíčovými zákazníky jsou USA, Indie, Jižní Korea a právě Austrálie.

“Naše obranné vazby se staly vitální součástí vztahu mezi Austrálií a Izraelem. A jako výsledek této návštěvy usilujeme o posun naší spolupráce v oblasti obrany, národní bezpečnosti a ochrany míst, na kterých se nachází mnoho lidí. Naše národy se od sebe mohou mnohému naučit ve smyslu posílení bezpečnosti a udržení našich občanů v bezpečí,” řekl premiér.

Austrálie a Izrael také posílí vztahy v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Bitva o Beershebu

Premiér Turnbull navštíví památník Holocaustu v Jeruzalémě a v úterý se účastní vzpomínkových slavností na bitvu z roku 1917, o které se říká, že šlo o jeden z posledních útoků kavalérie ve vojenské historii. Australská lehká jízda tehdy zaútočila na obranné turecké pozice a rozprášila je.

Komentáře

komentáře