Švédská vláda dá před volbami hlavním médiím přes milion eur na boj s “fake news”

0

Švédská vláda oznámila, že podpoří čtyři hlavní média v zemi částkou 13,5 milionu švédských korun (asi 35 milionů korun) na boj s tzv. fake news před volbami v příštím roce.

Projekt zaplatí švédský státní fond pro výzkum a rozvoj Vinnova, který projekt popisuje jako digitální fakta ověřující platformu.

Platforma je spoluprací mezi veřejnoprávním vysíláním SVT, Švédským rádiem, vydavatelstvím Bonnier a společností Schibsted, která vlastní noviny Aftonbladet a Svenska Dagbladet.

Vinnova projekt popisuje jako “digitální platformu, která zveřejňuje faktická přezkoumání provedená různými redaktory různých prohlášení v politických debatách a zpráv, které kolují na sociálních médiích.”

Lidé, kteří budou rozhodovat o tom, co je a není fake news, budou přímo redaktoři velkých médií. Podle Vinnova bude projekt hrát rozhodující roli ve volbách příští rok.

Kromě toho, že hlavní média dostanou velkou moc rozhodovat o pravdivosti zpráv, bude mít projekt automatické funkce, které prý “zvýší kvalitu a sníží riziko nepravdivých a nerelevantních faktů přicházejících k veřejnosti.”

Problém může být to, když se velká média stanou samy šiřiteli fake news, na což v USA často upozorňuje prezident Trump.

Komentáře

komentáře