Kanadská univerzita vyšetřuje letáky s textem “Je OK být bílý”

0

Bílé identitářské hnutí v USA a v Kanadě je velice aktivní na univerzitách. Obvykle na školní nástěnky vystaví plakáty s texty “Braň své dědictví” a podobně, a místní tisk to řeší jako obrovskou senzaci. Tentokrát je ale rozruch kolem jednoho plakátu natolik absurdní, že si vyžádal i pozornost Středoevropana.

Na některých univerzitách se objevily bílé letáky o velikosti A4 s jednoduchým textem – “Je Okay být bílý.” Věta, která na nikoho neútočí. Neříká, že je někdo špatný, protože není bílý. Nevyzývá k násilí. Jen se s v dnešní době protibílé hysterie, která je evidentní hlavně ve vysokoškolském prostředí, snaží bílé studenty povzbudit, že na tom, že jsou bílí, není nic špatného, a nemusejí se za to stydět.

Univerzita v kanadské Albertě má na to zřejmě jiný názor. Jeden uživatel Twitteru leták vyfotil, a v příspěvku univerzitu označil. A ta na příspěvek reagovala následující větou: “Univerzita si je toho vědoma a probíhá vyšetřování. Děkujeme za report.”

Taková reakce ale vyvolala údiv studentů a uživatelů Twitteru. “Podporuje univerzita protibílou nenávist?” Ptá se jeden “Může mi univerzita prosím sdělit, zda jsem ok?” Naráží ironicky další. Jedna dívka se ptá: “Takže není OK být bílý?” Nebo třeba: “Takže je OK nebo není OK být bílý? Neřekli jste nám, jak myslet, a jak cítit.”

Noviny Edmonton Metro dokonce zprávu o letáku daly na titulní stranu s textem, že jde o “rasistický incident.”

Text letáku je geniální sabotáží současného akademického světa. Ten buď zareaguje tak, že je skutečně okay být bílý, a popře tím veškerou svou agendu, ve které se snaží podkopat všechny základy, na kterých a ze kterých je Západ postaven. Nebo ukáže svou pravou tvář a naplno řekne, že být bílý okay není. Tak uvidíme.

Komentáře

komentáře