Studenti v Oregonu už 12 dní okupují univerzitu kvůli “příliš bílému” studijnímu rozvrhu

0

Studentská skupina proti “rasismu” na jedné z nejvíc levicových univerzit v USA vstoupila už do dvanáctého dne okupace administrativní budovy školy.

Skupina na Reed College v Portlandu v Oregonu požaduje, aby škola přerušila veškeré styky s Wells Fargo Bank kvůli jejím vztahům se soukromými věznicemi a aby přestala učit to, co nazývá “příliš bílý” studijní rozvrh, který je prý příliš zaměřen na ideje a úspěchy bílých Evropanů a jejich potomků.

Skupina nazývající se Reedies proti rasismu (RAR) okupuje kancelář prezidenta školy.

Studenti si stěžují, že povinný humanitní kurz “Hum 110” je zaměřen jen na evropské myšlenkové vůdce, což prý vede k “vybělení” studentského vzdělávání. Kurz je terčem levicových aktivistů na škole již dlouho. 28.srpna se jim podařilo zrušit lekci o antickém Řecku.

“Věříme, že první lekce, kterou by si nováčci o kurzu Hum 110 měli odnést, je to, že udržuje bílou nadvládu tím, že určuje “bělost” jako jediný povinný kurz na Reed,” stojí v prohlášení RAR poslaném všem studentům.

“Povinný kurz by měl být upraven, aby reprezentoval hlasy barevných lidí. Než se to stane, Hum 110 by si měl být vědom moci, kterou dává již privilegovaným idejím a uvítat kritiku tohoto využití moci.”

Kancelář okupuje asi 40 studentů, kteří se pravidelně střídají. Někteří zde spí ve stanech, což školu přinutilo zavřít své finanční oddělení a přestěhovat všechny citlivé dokumenty.

Škola již většině protestujících poslala nařízení, aby se nepřibližovali k zaměstnancům školy, které měli napadnout. Škola prý podporuje diskusi, ale ne obtěžování, kterého se protestující dopouštějí. Protestujícím hrozí vyhazov, ale žádné definitivní rozhodnutí ze strany školy nepadlo, a k legitimnímu použití síly také ne.

Jedná se o další z mnoha případů, kdy se americká levice pokouší efektivně odstranit kulturní a sociální základy, na kterých byla Amerika postavena. Opakuje se tak situace z 60.let, kdy se levicoví studenti pokoušeli o totéž a jejich snahy nakonec vedly až k založení teroristické organizace Weather Underground. Dnešní protesty jsou ale více přímočaré a zahrnují mnohem vyšší procento barevných aktivistů, pro které je bílá Amerika tím největším nepřítelem.

Komentáře

komentáře