Američance hrozí v Zimbabwe 20 let za urážku diktátora Mugabeho

0

Americkou občanku v sobotu uvrhly úřady protibílého režimu v Zimbabwe do vězení, protože se policie domnívá, že žena stojí za twitterovým účtem dělajícím si legraci z prezidenta Mugabeho, ačkoliv účet byl i po jejím zatčení aktivní.

Martha O’Donovan (25) byla zatčena v pátek ráno v hlavním městě Harare, kde jí policie obvinila, že spravuje twitterový účet @matigary, ze kterého 11.října odešel posměšný příspěvek na adresu starého, nenávistného prezidenta.

V příspěvku stálo, že Mugabe je sobecký, nemocný a k vyměšování musí prý používat cévku.

Policie měla vystopovat IP adresu do jejího domu a domnívá se, že autorkou je ona. Nicméně v sobotu, kdy se rozneslo, že policie ženu podezírá z autorství, se na twitterovém účtu objevilo několik příspěvků, které si dělaly legraci z toho, že policie má nepravou.

O’Donovan produkuje satirický televizní pořad Magamba a zabývá se studiem lidských práv po celé Africe již několik let. Režim ji zřejmě drží v jedné z věznic v Harare. Její právníci se proti jejímu uvěznění odvolají v pondělí u vyššího soudu.

Kritici jejího uvěznění se domnívají, že jí režim chce udržet za mřížemi, protože je cizinka (bílá) a její zatčení vnímají jako útok proti všem disidentům v Zimbamwe.

Zimbabwe se kdysi jmenovala Rhodésie a pod bílou nadvládou, ač s omezenými právy pro černé obyvatelstvo, země patřila vedle jižní Afriky k nejrozvinutějším státům v Africe. Po dlouhém mezinárodním bojkotu a vleklé válce s černými komunistickými guerrilami, jejichž jednu frakci vedl i Mugabe, země odevzdala vládu černé většině. Od té doby byla většina bílých v zemi vyhnána, nebo odešla sama, a mnozí byli zabiti. Země nyní patří k dlouhodobě k ekonomicky nejslabším států světa.

Komentáře

komentáře