Bývalý britský premiér Brown: Válka v Iráku byla vylhaná

0
Gordon Brown

Bývalý britský premiér Brown ve své knize “Můj život, naše doba” tvrdí, že Británii bylo ze strany USA nalháváno, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení, a že válka v Iráku tak neměla ospravedlnění.

Tvrdí, že americká špionáž měla velké pochybnosti o tom, že by měl Sadám Husajn zbraně hromadného ničení, ale tyto pochybnosti nebyly s Británií, ani dalšími spojenci sdíleny.

“Z tajných amerických dokumentů víme, že v prvních dnech září 2002 přistála na stole ministra obrany Rumsfelda zpráva z rozvědky. Tato zpráva odhalovala pochybnosti, které v souvislosti s údajným vlastněním jaderných zbraní Irákem, americká špionáž měla,” píše Brown.

Přitom právě obvinění z jejich držení, a údajné napojení Iráku na teroristy, bylo tehdy důvodem pro utvoření spojenecké koalice a napadení Iráku.

Brown a tehdejší premiér Blair viděli zprávy britské rozvědky, která usuzovala, že Sadám Husajn zbraně hromadného ničení má. Americká rozvědka ale zdroje těchto informací označila za nepřesné nebo nedůvěryhodné. Pravdou je, že žádné takové zbraně se po invazi Iráku nenašly.

“Pokud se nepletu, někde v americkém systému se vědělo, že Irák takové zbraně nemá. Proto jsme nebyli jen neinformováni, ale také obelháni,” píše Brown.

“Bylo mi řečeno, že vědí, kde se zbraně nachází. Říkal jsem si tehdy, že je to jako by mi mohli dát jméno ulice a číslo domu, kde zbraně jsou. Je udivující, že nikdo z britské vlády zprávu americké rozvědky nikdy neviděl.”

Podle analýzy, která trvala 7 let, a která se nazývá Chilcot Report, v době invaze do Iráku Sadám Husajn nepředstavoval “bezprostřední nebezpečí” a důvodem pro válku se staly polopravdivé informace tajných služeb.

Následkem války zemřely stovky tisíc lidí a invaze Iráku fakticky otevřela dveře vzniku Islámského státu o několik let později.

Komentáře

komentáře