BBC zfalšovala další historickou postavu. Anglickou královnu Margaret z Anjou.

0
Foto BBC, stránky pořadu

Margaret z Anjou je tak významnou ženskou postavou anglické historie, jako třeba naše Eliška Přemyslovna. V 15.století vládla z královského trůnu 26 let Anglii a v době Války růží byla hlavní postavou Lancasterů. Dobové malby jí vykreslují jako štíhlou, bledou, světlovlasou ženu. Přesto ji v novém seriálu z produkce BBC hraje černá herečka Sophie Okonedo. Proč?

Není to poprvé. Nedávno jsme informovali o podobné manipulaci BBC, která do role normanského rytíře Roberta obsadila rovněž černého herce. A tato televize ani nemá potřebu to jakkoliv obhajovat. Prostě si bílou královnu zahraje černoška, a hotovo.

Režisér seriálu, Dominic Cooke, vysvětluje, proč do role postavy, kterou v minulosti vždy hrály bílé herečky, vybral právě Okonedo. Podle něj byla pro roli ta nejlepší.

“Nemyslím si, že můžeme dělat umění o tom, kdo jsme jako společnost, a nechat to dělat jen bílé lidi.”

Filmoví producenti se obvykle snaží historické filmy zobrazit co nejvěrněji. Produkci asistují historici, kteří radí ohledně oblečení, zbraní, staveb nebo dialogů, aby vše co nejvěrněji popisovalo historickou skutečnost. Když šel do kin Gibsonův Patriot, historici tehdy rozebírali každý detail, a hledali ty nejmenší možné chyby, jen aby dílo mohli zkritizovat. Zde máme do očí bijící nesmysl, deviaci na zobrazení historické skutečnosti, a každý je raději zticha.

Umí si někdo představit ten poprask ze strany menšin a lidskoprávních aktivistů, kdy by roli krále Zulů z Anglo-Zulůské války hrál třeba Brad Pitt? Minimálně jedno kino by kvůli tomu lehlo popelem a denně bychom četli v novinách stížnosti, jak si můžeme dovolit překrucovat černou historii a pokoušet se o její “vybělení.” Tady ale všichni mlčí.

Obsazování bílých historických postav nebílými herci je nejen neúcta k historické realitě, neúcta k inteligenci diváka a neúcta k filmovému řemeslu, ale i plíživá snaha o manipulaci v kontextu masové migrace do Evropy. Vždyť oni tu přece byli vždy, dávali to v televizi, a tam by snad nelhali. Ne?

Komentáře

komentáře