Erdogan odsoudil “umírněný islám” jako nástroj Západu k oslabení muslimů

0

Idea “umírněného islámu byla vynalezena Západem a je používána k oslabení muslimů. Řekl to turecký prezident Erdogan v souvislosti s chystanými reformami v Saudské Arábii. Také se vyjádřil vůči údajné diskriminaci, které se má dostávat muslimům v Evropě.

V říjnu oznámil saudský korunní princ Mohammed bin Salman, že chce v království obnovit “umírněný” islám. Saudská Arábie v současnosti razí tzv. wahhábismus, salafistickou radikální verzi islámu, jejíž součástí je právo Šária.

Erdogan k tomu řekl, že patent na umírněný islám má Západ. Podle něj není žádný umírněný a neumírněný islám. Islám je jen jeden. A snaha o použití těchto výrazů má za cíl islám oslabit.

Saudský princ oznámil některé náboženské reformy, které jsou součástí jeho Vize 2030. Ta má provést reformu náboženství, které v současnosti zakazuje míchání pohlaví na koncertech a v kinech. Od příštího roku budou moci ženy v zemi řídit a také navštěvovat sportovní utkání.

Erdogan se také znovu vyslovil proti zákazu islámského zakrytí tváře, ke kterému již došlo v několika evropských zemích, a označil to za diskriminaci muslimských žen.

“Pokrývky hlavy začínají být ve státech EU zakazovány na veřejnosti – což je trik, jak muslimským ženám zakázat účastnit se společenského života,” tvrdí Erdogan.

Komentáře

komentáře