Domů Pevnost Evropa Česká republika dnes podepsala spolupráci na společné evropské armádě. Média mlčí.

Česká republika dnes podepsala spolupráci na společné evropské armádě. Média mlčí.

0

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes na Twitteru sdílel příspěvek, ve kterém oznamuje podpis České republiky v systému Stálé strukturované spolupráce EU v oblasti obrany, tzv. PESCO. Fakticky se jedná o zárodek jednotné evropské armády, a česká média o tom v podstatě vůbec neinformují.

PESCO je projekt, který členským státům ochotným a schopným se podílet na společné obraně umožňuje investovat do společných projektů a zapojit i své ozbrojené síly. Dnes se pod to podepsalo 23 členských států EU.

Do funkční evropské armády má projekt ještě daleko. V první fázi bude třeba vyřešit právní rámec investic jednotlivých států pro “bezpečnost a ochranu evropského teritoria a jejích občanů.” Ustanovit závazky, které bude muset každý členský stát splnit.

Dalšími kroky bude ustanovení konkrétního zapojení jednotlivých států v oblasti tréninku, rozvoje obranných schopností a operační připravenosti v oblasti obrany.

Pamatujeme si ještě, jak s námi v srpnu 1968 zatočily vojska Varšavské smlouvy, společné armády tehdejšího východního bloku?

Komentáře

komentáře