Místopředseda polského parlamentu Piotr Glinski odsoudil varšavský pochod

0

Nejen ze strany levice, ale i z úst lidí, které považujeme za patrioty, se ozývá kritika účastníků sobotního polského Marše, který se konal ve Varšavě při příležitosti dne polské nezávislosti.

Místopředseda polského parlamentu za pravicovou stranu Právo a spravedlnost, Piotr Glinski, se vůči požadavkům pochodujících vymezil.

“Nesouhlasíme s podporou etnické národní komunity ve veřejné sféře, podporujeme ideu národa zakořeněném v kultuře.” Glinski to prohlásil včera a naznačil, že postoj polské vlády k národní identitě je takový, že Polák se Polákem nestává krví, ale přijetím polské kultury. Pokud toto prohlášení budeme brát do důsledku, tak když do Polska emigruje 30 milionů lidí ze severní Afriky a nějakým způsobem přijmou křesťanství, začnou mluvit polsky, chodit na fotbal a nevybočovat z řady, Glinského vláda je bude vnímat jako pravé Poláky. Což je dost v rozporu s mnoha prohlášeními, které v poslední době na adresu imigrantů vrcholní polští představitelé pronášeli.

Mnozí účastníci Marše měli jiný názor a účast hlavně mladých lidí ukázala ostrý posun polské mládeže doprava. Podle médií 60 tisíc, ale podle nezávislých zdrojů až 100 tisíc Poláků pochodovalo s národními vlajkami, s protikomunistickými i protinacistickými hesly, transparenty proti muslimským imigrantům, za katolické Polsko i za bílou Evropu.

Varšavská radnice pochod, který splnil všechny právní náležitosti, musela povolit, ale mluvčí radnice Agnieszka Kłąb řekla, že to není typ akce, na který by vzala své malé děti. Těch tam přitom se svými rodiči bylo dost.

Marš, který se koná od roku 2009, měl ve svých začátcích jen pár stovek účastníků, ale postupně se z něj stal největší pochod svého druhu v Evropě. Sjíždějí se na něj i nacionalisté ze spřátelených zemí jako je Slovensko, Maďarsko, ale i Česká republika.

Znamení, že i přes odpor některých politiků se klima v Polsku mění, je i to, že polská státní televize Marš ve své reportáži označila místo klasických přívlastků jako “fašistický” a “neonacistický” jako “Velký pochod patriotů.”

Comments

comments