Nejstarší a největší mešita v Belgii je prý hnízdem extremistů

0

Velká mešita v Bruselu je největším a nejstarším muslimským svatostánkem v Belgii. Úřady tvrdí, že však také hnízdem Saudskou Arábií podporovaného islámského extremismu.

Belgický parlament nyní chce, aby byla mešita, která je jen pár kroků od centra Evropské unie, uzavřena.

Nečekané vystoupení proti mešitě je součástí úsilí evropských vůdců o tzv. “evropský islám”, který vyznává pluralistické hodnoty. Úřady prý dlouho stály stranou a nechaly imámy kázat jejich ultrakonzervativní výklad islámu, který, podporovaný Saudskou Arábií a Katarem, vybízí frustrované evropské muslimy neevropského původu, aby se stranili západní společnosti.

Belgické úřady tak ale čelí dilematu, kdy na jedné straně chtějí chránit svobodu náboženství a demokracii, a na druhé chránit občany před různými směry islámu, které mohou být radikální a vést k terorismu.

Vedení Veliké mešity v Bruselu se prý se svými radikálními názory snaží žít v izolaci od zbytku společnosti, a jeho cílem je prý se neintegrovat. Říká to jeden z šéfů parlamentní komise, Servais Verherstraeten, která vládě v říjnu doporučila, aby Saudské Arábii zrušila bezplatný nájem na 99 let, který na budovu od roku 1969 má.

“Chceme v Belgii islám, který je praktikovaný lidmi respektujícími naší ústavu, kteří se chtějí integrovat do naší země,” dodává Verherstraeten. “Existuje přesvědčení, že v největší mešitě v naší zemi, před námi něco skrývají.”

Comments

comments