Trump si pochválil setkání s drsným filipínským prezidentem Dutertem

0

Americký prezident Trump se na své cestě východní Asií setkává s prezidenty jednotlivých států. Nechybělo ani setkání s kontroverzním filipínským prezidentem Dutertem, který ve své zemi vede nekompromisní válku proti drogám a islamismu, a v minulosti prezidenta Obamu nazval zkurvysynem.

Oba prezidenti si při setkání velmi rozuměli. Trump pochválil filipínskou pohostinnost a oba prezidenti při tiskovce ignorovali dotazy novinářů o porušování lidských práv v zemi. Filipínská policie proti dealerům a uživatelům drog postupuje velice tvrdě a márnice jsou prý plné i nevinných.

Setkání, které oba prezidenti měli mezi čtyřma očima, se podle tiskové mluvčí Bílého domu dotklo i lidských práv, ale mluvčí neřekla v jakém smyslu, a jaký byl Trumpův postoj. Středem jejich debaty byl boj proti Islámskému státu, drogám, a debata o vzájemném obchodu obou zemí.

Experti se nicméně domnívají, že ačkoliv Trump veřejně Duterteho nekritizoval, v soukromí to mohlo být jinak. Neočekává se ovšem, že by téma lidských práv na Filipínách bylo pro americkou administrativu klíčové. Trump se již v minulosti vyjádřil tak, že problém drog na Filipínách je veliký a Duterteho za jeho boj s drogami chválil. Kromě toho jsou Filipíny klíčovou zemí v oblasti a Amerika potřebuje spolehlivé spojence. Zvlášť s ohledem na konflikt se Severní Koreou.

Comments

comments