V Holandsku odsoudili ženu, která byla v Sýrii s Islámským státem

0
Laura Hansen

AP – Holandská občanka, která cestovala do Sýrie a Iráku, aby podpořila svou rodinu, zatímco její manžel bojoval za Islámský stát, byla dnes odsouzena za podporu teroristické organizace ke dvěma letům vězení. Ovšem podmíněně.

Laura Hansen, 22, odcestovala se svým mužem a dvěma dětmi na území ovládané Islámským státem v září 2015 a o rok později se dostala na titulní strany, když se vzdala poblíž Mosulu kurdským Pešmergům. Řekla tehdy, že se snažila uniknout z pekla, ve kterém celou dobu žila.

Ale soud v Rotterdamu rozhodl, že Hansen dobře věděla, co dělá, když svého manžela na cestě za IS doprovázela, a její podporu pro něj a jejich děti přirovnal k podpoře teroristické skupiny. Hansen byla nicméně zproštěna obvinění z členství v IS.

Soud její trest proměnil na podmíněný, protože Hansen již strávila jeden rok ve vazbě.

Expert soudu doporučil, aby Hansen soudili jako mladistvou, což by znamenalo ještě nižší trest, ale soud to zamítl.

“Založila rodinu v mladém věku, vdala se, a doprovodila svého muže do Sýrie a Iráku, aby mohl bojovat pro IS. To jsou dospělá rozhodnutí,” argumentoval soud.

Holandská tajná služba tvrdí, že okolo 280 holandských občanů odešlo do Sýrie a Iráku, aby bojovali pro Islámský stát. Z nich se už 50 vrátilo zpět a představují pro zemi vážnou hrozbu.

Comments

comments