Brit, který bojoval proti Islámskému státu, po návratu zažil šikanu ze strany státu

0

Muž, který bojoval proti Islámskému státu, odsoudil britskou vládu, že s lidmi jako je on jedná jako s teroristy.

Macer Gifford, bývalý radní za Konzervativní stranu a finanční broker, odešel do Sýrie v prosinci 2014 s nulovými bojovými zkušenostmi, protože už nesnesl, jak Islámský stát ubližuje lidem, a přidal se ke kurdským bojovníkům.

Po svém návratu do Británie byl nevybíravě vyšetřován. Výslechem strávil čtyři hodiny, policie mu vzala DNA, otisky, vyfotila si ho, zabavila mu počítač, kameru, telefon a zablokovala jeho kreditní karty.

Novinám řekl, že to, jak s ním jednali, je téměř porušení zákona, protože Británie nezakazuje boj v cizích válkách, jen členství v teroristických organizacích.

“Britská vláda zjevně nerozlišuje mezi Kurdy, džihádisty a Islámským státem. Pokud nechtějí, aby lidé šli a bojovali v cizích válkách, ať schválí zákon. Teď s námi jednají jako s teroristy. Vracející se džihádisté jsou obrovským problémem pro Británii, ale justiční systém zapomíná, kdo jsou oběti a kdo pachatelé, a tyto lidi nechává vrátit se do společnosti.”

Z 850 britských občanů, kteří odešli bojovat za IS, se jich prý již vrátila asi polovina. Britské úřady je obvykle nechávají na pokoji. Na rozdíl od pana Gifforda.

Comments

comments