Ministr z Emirátů obvinil Německo, že vůbec nehlídá, kdo káže v jeho mešitách

0
Mega mešita v Kolíně nad Rýnem

Ministr kultury a mládeže Spojených arabských emirátů, Sheikh Nahyan bin Mubarak al Nahyan, obvinil německou vládu, že nesleduje, kdo káže v německých mešitách.

Sheikh tvrdí, že islámský radikalismus a islamistické útoky v Německu mají souvislost s nedostatkem regulace v mešitách. “Nemůžete prostě otevřít mešitu, a nechat tam každého přijít a kázat. K tomu musí být povolení,” řekl.

Také říká, že nedostatek dohledu v dalších evropských zemích je důvodem, proč se radikální islám na kontinentu šíří. “Vždy jsme nabízeli naší pomoc, vždy jsme nabízeli, že vytrénujeme lidi,” ale dodává, že žádná evropská země to nikdy nepřijala.

V několika emirátech, které tvoří Spojené arabské emiráty, jsou všechny mešity pod totální kontrolou vlády, která spolupracuje s detektivními kancelářemi, aby zabránila radikalizaci a vlivu skupin, jako je Islámský stát.

Sheikh ještě tvrdí, že ačkoliv si mnoho vlád myslí, že je správné nechat místní muslimy spravovat jejich vlastní mešity, růst radikalismu ukázal, že je třeba zapojení státu.

Zatímco německá vláda se na fungování mešit v zemi podílí jen málo, mnozí naopak obviňují Turecko z vlivu na islámské organizace v Německu působící. DITIB, turecko-islámská unie, dokonce přiznala, že někteří její imámové donášeli na věřící v zájmu vlády tureckého prezidenta Erdogana.

Německé úřady v minulých letech zaznamenaly obrovský nárůst v počtu radikálních islamistů. Poslední zpráva mluví o 1800 násilných džihádistech, což je nárůst 64 procent za rok.

Úřady také v minulém roce uzavřely několik radikálních mešit, které byly napojeny na teroristy.

Comments

comments