Starostovi francouzského města soud přikázal, ať z radnice odstraní scénu narození Ježíše. Odmítl.

0

Starosta francouzského města Béziers a člen Front National, Robert Ménard, dostal příkaz od soudu, aby natrvalo z budovy radnice odstranil scénu narození Ježíše. Ten ale příkaz odmítl vyplnit. Problémy kolem scény začaly krátce poté, co byl Menárd zvolen starostou.

Proti vyobrazení Ježíše začaly přicházet stížnosti, z nichž některé směřovaly na to, že porušuje přísné sekulární zákony ve Francii (které žijí z odkazu rudé Francouzské revoluce). A již v roce 2014 soud v Marseille rozhodl, že zobrazení Ježíšova narození nemá na radnici místo.

Menárd, i proti rozhodnutí soudu, scénu nechal vystavit i v roce 2015 a 2016, a plánuje to také tento rok. Podle něj scéna odráží místní regionální zvyklosti.

Tento krok může Ménardovi pomoci zákaz obejít, protože soudní rozhodnutí říká, že scény vyobrazení Ježíše jsou ve veřejných budovách dovoleny, pokud “zvláštní okolnosti ukáží, že instalace má kulturní, umělecký nebo oslavný charakter.” Od roku 2015 je scéna doprovázena velkým vánočním stromem, stejně jako dopisní schránkou, do které děti mohou házet dopisy Ježíškovi.

Ménard rozhodnutí soudu komentoval: “Pokusí se nám to zakázat v roce 2017, 2018 až do roku 2030. My se nikdy naší kultury nevzdáme!”

Ménard dále řekl: “Respektuji sekularismus, ale otevřený, tolerantní sekularismus, který nezahrnuje pronásledování toho, kdo jsme, a nepopírá naší historii.”

Komentáře

komentáře