Vojenský převrat v Zimbabwe. Tyran a vrah farmářů Mugabe ve vazbě.

0

AP – Armáda v Zimbabwe dnes oznámila, že prezident Robert Mugabe a jeho žena jsou ve vazbě, a armáda má pod kontrolou vládní úřady a ulice. Podle armády se nejedná o puč, ale nenásilnou nápravu.

Je to poprvé za 37 let, od začátku vlády černé většiny v této zemi, bývalé Rhodesii, kdy se armáda Mugabemu vzepřela. Ten je jedním z nejdéle sloužících státníků a diktátorů světa.

Vojáci v obrněných vozidlech obsadili klíčové body v hlavním městě Harare, kde lidé stojí dlouhé fronty u bank, aby si vybrali limitovanou hotovost. Kromě přítomné armády se ve městě nic zásadnějšího neděje.

Generál Sibusiso Moyo v projevu oznámil, že armáda jde po “zločincích” okolo Mugabeho, aby zajistila obnovení pořádku v zemi. Mugabe a jeho žena mají prý zaručenou bezpečnost.

“Chceme ujistit, že toto není vojenský převrat. Pouze cílíme na zločince okolo Mugabeho, kteří páchají zločiny způsobující sociální a ekonomické utrpení země, a chceme je odevzdat spravedlnosti.”

Armáda také vyzvala další bezpečnostní složky, aby spolupracovaly pro dobro země. Každá provokace se prý setká s odpovídající reakcí.

Přes noc v hlavním městě zazněly nejméně tři exploze.

Armádní velitel Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že armáda zasáhne, aby uklidnila situaci v zemi. Mugabeho maoistická ZANU-PF velitele obvinila ze zrady. Nyní se však zdá, že armáda má situaci pod kontrolou.

V pozadí akce je politický konflikt mezi Mugabem a Emmersonem Mnangagwou, který byl Mugabem minulý týden zbaven funkce vice prezidenta, a uprchl do Jižní Afriky. Nyní slibuje, že se vrátí. Armáda chce v zemi prý zavést demokracii.

Snad je to i dobrá zpráva pro bílou menšinu v zemi.

Americké a britské ambasády mezitím vyzvaly své občany v Zimbabwe, aby raději nevycházeli.

Comments

comments