Ukrajinská šachová velmistryně Anna Muzyčuková se odmítla účastnit turnaje v Saudské Arábii

0
Anna Muzyčuková. Facebook

V současnosti druhá nejlepší šachistka na světě, 27-letá Ukrajinka Anna Muzyčuková, se odmítla zúčastnit šachového turnaje v konzervativně muslimské Saudské Arábii. Jako důvod uvedla podřadné postavení žen, které je v tomto islamistickém království tradiční.

“FIDE oznámila konání šampionátů World Rapid a Blitz Chess na konec tohoto roku do Saudské Arábie. Nejdříve Irán, nyní Saudská Arábie.. říkám si kde bude další světový šampionát příště. I přes rekordní odměnu nebudu v Rijádu soutěžit, což znamená ztrátu dvou světových titulů. Riskovat život, nosit celou dobu abayu (muslimský hábit pro ženy)?? Vše má své meze a šátky v Iránu byly více než dost.”

Muzyčoková své prohlášení zveřejnila na Facebooku, kde se za ní většina jejích fanoušků postavila a její rozhodnutí chápou a respektují. Ačkoliv se našli i někteří, kteří tvrdí, že Saudská Arábie je bezpečnou zemí a závoje musí nosit jen místní ženy.

Povinně zahalená Muzyčuková v iránském Teheránu

Ačkoliv Saudská Arábie ohlásila změny, které mají ženám dát více práv, v létě jsme psali o případu, že tamní police vyšetřuje ženu, která se prošla v minisukni. Lidé jsou tu za rouhání odsuzováni k trestu smrti. Saudská Arábie je všechno, jen ne bezpečná země.

Podporujeme gesto Anny Muzyčokové, které ji v její kariéře jistě nijak neprospěje, ale je to gesto důležité a statečné.

Na rozdíl od neexistujícího rasismu, proti kterému protestují hráči americké NFL, je problém islamismu v Saudské Arábii skutečný.

Komentáře

komentáře