Američtí vojáci nesmějí zasáhnout proti svým afghánským kolegům, pokud budou obtěžovat děti

0

Američtí vojáci v Afghanistánu dostali teprve poměrně nedávno příkaz hlásit, když jejich afghánští kolegové sexuálně zneužívají mladé chlapce, ale nejsou povinni zasáhnout a mohou být za to dokonce potrestáni. Tvrdí to audit amerického ministerstva obrany.

Kromě toho jeden americký voják auditorům z ministerstva řekl, že americkým vojákům bylo řečeno ignorovat tento dávný afghánský pedofilní obyčej zvaný bacha bazi, neboli “hraní si s chlapci,” což potvrzuje i článek New York Times ze září 2015.

Audit zmiňuje, že nahlášení incidentu je nezbytné, pokud voják znásilnění dítěte skutečně vidí, a voják v tu chvíli může zasáhnout. Pokud ale bude docházet k čemukoliv jinému, než přímému znásilnění, intervence vojáků může vést k disciplinárnímu řízení.

“Pokud provádějí bacha bazi, vojáci jim nesmějí bránit. Bylo jim řečeno, ať to ignorují a jedou dál,” říká voják.

Jiný voják auditorům řekl: “Reakce velení byla, že oni se o to nestarají a nebudou s tím nic dělat.”

Audit se také vyjadřuje, že před zářím 2015, než se americkým vojákům dostalo manuálu, jak reagovat v případě svědectví sexuálního obtěžování vůči dětem ze strany afghánských bezpečnostních složek, a kdy toto jejich jednání bylo označeno za hrubé porušování lidských práv, vojáci byli zmatení, zda je takové jednání špatné, tolerovatelné, a zda se má hlásit.

V reakci na audit Pentagon oznámil, že američtí vojáci o odsouzeníhodném jevu sexuálního zneužívání dětí vždy věděli, a že ministerstvo obrany tuto praxi silně odsuzuje.

Stovky let starý afghánský obyčej bacha bazi zahrnuje i prodej chlapců – zvaných “chai tea boys” – bohatým a mocným mužům pro zábavu a nedovolený sex, vysvětluje Generální inspektorát pro obnovu Afghanistánu (SIGAR), agentura spadající pod Pentagon.

Americká armáda už jednoho svého příslušníka, který proti afghánským pedofilům zasáhl, v minulosti potrestala. Seržant Zelených baretů Charles Martland zjistil, že jeden afghánský vojenský velitel má u své postele na řetězu mladého chlapce, kterého znásilňuje. Když s ním americký voják skončil, čekalo ho disciplinární řízení a vyhazov z armády. Po roce a velkém nátlaku veřejnosti, se směl do armády zase vrátit.

Comments

comments