Nacionalističtí Švédští demokraté si ve volebních průzkumech udržují druhé místo

0
Předseda SD Jimmie Åkesson

O tom, jak jsou do morku kosti liberální Švédi spokojení se stavem svojí země, která se následkem příchodu mnoha neevropských migrantů změnila k nepoznání, svědčí volební průzkumy, které nacionalistickým a protimigračním Švédským demokratům (SD) přisuzují druhé místo. Je to zajímavé i z důvodu, že ve Švédsku je liberální, promigrační propaganda na velmi vysoké úrovni, a na Švédy útočí již od útlého věku. Realita je ale realita, a před ní žádná propaganda neobstojí.

V nejnovějším průzkumu agentury YouGov dali lidé Švédským demokratům 20,7 procent hlasů, což jim dává jasné druhé místo za prvními socialisty (25,2 procent) a před třetími Umírněnými (20,2 procent). Možná právě těmto dvěma stranám Švédští demokraté přetáhli voliče, protože SD dostala v posledních volbách okolo 12 procent, zatímco socialisté 31 a Umírnění 23.

Švédští demokraté vznikli na konci 80.let jako nacionalisticky profilovaná strana. Na jaře roku 2001 její zástupci jednali v Praze o spolupráci s tehdejší nově vzniklou stranou Národně sociální blok. Spolupráce však vzala za své, když v SD došlo k názorovému rozkolu, po kterém radikálové ze strany odešli a založili si vlastní stranu, Národní demokraté, které se ovšem ve volbách nedařilo, a v roce 2014 se rozpadla.

Švédští demokraté mezitím pokračovali ve svém umírněném kurzu a v roce 2010 se jim poprvé podařilo prolomit čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. O čtyři roky později už strana získala 12,9 procent a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Špatná situace v zemi může v příštím roce ve volbách Švédským demokratům jen pomoci. A lepší výsledek, než druhé místo, není vyloučený. Švédsko potřebuje vládu nacionalistů jako sůl.

Komentáře

komentáře